Cem Karaca

Cem Karaca

Türk rock öncüsü Cem Karaca, 5 Nisan 1945’te profesyonel oyuncular Mehmet İbrahim Karaca ve Irma Felekyan’a doğdu. İlk olarak “The Dynamites” adlı bir cover bandında sahne aldı. “The Jaguar” adlı bir Elvis Presley haraç grubunu izledi. Karaca, oradan orijinal şarkılarını yazmaya başlamış ve geleneksel Anadolu şarkı sözlerini en son çağdaş rock melodileriyle birleştiren etkili bir stili sürdürmüştür.

Efsane’ye göre, babası, erken çağrıldıklarında canavarın oğluna şarkı söylemeyi bırakıp bir diplomat olarak kariyer yapmaya ikna etmesini ümit ederek insanları “boo” a kiralamıştı . Bunun yerine, Karaca’nın anında popüler olduğunu kanıtladı ve esasen modern türk rockını piyasaya sundu. Grubu Apaslar’ın kendi adıyla 1967 ilk LP’siyle seslendirdi. Bununla birlikte, grup kısa ömürlü olduğunu kanıtladı ve iki yıl sonra Karaca ve basçı Serhan Karabay, Kardaslar adlı yeni bir birim kurdu .

Cem karaca siyasi hayatı

1970’lerin şafak vakti ile şarkısı, büyük gözlükleri ve uzun saçlarını hissettiği markası ile sadece Türkiye’nin en büyük pop yıldızı olan Karaca, aynı zamanda karşı kültürel bir simgedir. Şarkıları yoğun politikdı ve vatanseverlik merakını sol ideolojilerle kaynaştırdı. Türkiye’nin büyüyen sağ kanat meziyetini sertçe eleştirdi. 1972’de Moğollar grubuna katıldı ve tanınmış başyapıtı Namus Belasi’nı çıkardı . Eş lider Cahit Berkay ile kısa sürede grubun ölümüne neden olan bir güç mücadelesi kaydetti ve Karaca yine bir grup kurdu Dervisan. Türkiye’nin siyasi huzursuzluğu arttıkça Karaca’nın müziğinin polemik gücü de oldu . Son olarak 1978’de yasal baskılar ve suikast korkuları yüzünden Batı Almanya’ya kaçtı. Türk iç savaşının ardından General Kenan Evren önderliğindeki askeri güçler iktidarı ele geçirdi ve Karaca, vatan hainliği suçlamaları yüzünden eve dönmek için emir verildi .Reddetti ve sonuç olarak yurttaşlığını kaldırdı. Ayrıca sekiz yıl boyunca yeni müzik çıkarmadı.

Son olarak, 1987 yılında Türkiye sivil partisinin liderlik ettiği sırada başbakan olan Turgut Özal tarafından af ilan edildi. Ancak Özal’ın sağ kanat eğilimleri, Karaca’nın sol dostları, taraftarları ve meslektaşları tarafından yuvarlak bir şekilde eleştirildiğini garantiliyor. Türkiye’ye olan bağlılığının, herhangi bir siyasi partiye olan bağlılığından daha büyük olduğunu, barış, milliyetçilik ve yalnız İslam inancını kutladığını savundu. 1989’daki Merhaba Gencler ve Her Zaman Genc Kalanhar gibi kayıtlar. Karaca, 8 Şubat 2004’te kalp krizinden ölene kadar kayıt ve gezmeye devam etti.