Lana Del Rey

Lana Del Rey

Lana Del Rey, üzgün kızlardan ve kötü çocuklardan oluşan, melankoli ve hakiki cazibe üreten bir Güney Kaliforniya rüyası dünyasını öngördü ve sonra bu fantezi somutlaştırmaya başladı.  2012 ilk çıkış tarihi olan Born to Die, Saturday Night Live’da geçici bir canlı başlangıçla engellendi. Lana Del Rey yumuşak dış görünüşünden daha kuvvetliydi. Tekli “Summertime Sadness” in hit remixini takiben, 2014 ikinci albümü Ultraviolence’ın satışlarına eşlik eden olumlu değerlendirmelerle istikrarlı bir şekilde popülerlikten başka bir şey kazanmadı. Birçoğu olan taklitçileri sadece çekici bir aksesuartı. Bu noktada, Lana Del Rey onun amaçladığı ideal haline geldi.

Lana del rey’in hayatı

Lana Del Rey’in bu yıldızlık yolculuğu uzun, istikrarlı bir tırmanıştı.  Lake Placid’de büyüdü.Lisedeyken Long Island’daki teyzesi ve amcası ile birlikte yaşayana kadar müziğe  başlamadı. Amcası ona gitar çalmayı öğretti ve yakında şarkı yazmaya başladı .Bazen Lizzy Grant adı altında New York kulüpleri çaldı.

Fordham Üniversitesine devam ederken müzik çalmaya devam etti. 2005 yılı boyunca ciddileşmeye başladı. O yılın nisan ayında doğum ismi altında ABD Telif Hakkı Ofisi ile birlikte bir orijinal CD’si kaydedildi .Ve başka yerlerde kaydedilmeyen ve yayımlanmamış bir folky’yi bitirdi. Mayıs Jailer adı altında Sirens adında bir albüm. Lizzy Grant adıyla dönerek, 2006 yılında 5 Points Records ile imzaladı . Kill Kill adlı bir EP adlı yapımcıyı ilk önemli ortaklığı yapacak olan yapımcı David Kahne ile kaydetti. Kill Kill, 2008’de dijital olarak çıktı ve önümüzdeki iki yıl boyunca Grant, 2010 yılında bu isme göre dijital olarak kendine ait bir albüm çıkardı. Lana Del Rey, piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra yöneticileri Ben Mawson ve Ed Millett ile bir araya geldi. Onu 5 Nokta’dan ayrı tuttu (kayıtları ona geri döndü) ve İngiltere’ye taşındı ve burada Lana Del Rey persona yapmaya başladı.

Lana Del Rey’in video oyunları

Lana Del Rey’in ilk kez 2011 yılında, değişen, karanlık “Video Oyunları” nın ve ardından “Mavi Kot” ların izlediği viral bir his haline gelen YouTube videoları vasıtasıyla geldi. Başarının büyük kısmı İnternet’le sınırlıydı, ancak yakında İngiltere’nin pop kültürüne yayılmaya başladı. O yılın sonuna gelindiğinde, Interscope / Polydor’un bağımsız bir bölümü olan Stranger Records’da “Video Oyunları” nı yayınladı. İngiltere’de düzenledi ve Q Awards’da Next Big Thing kupasını kazandı.

Lana del rey’in albümleri

Lana Del Rey’in tam teşekküllü ilk albümü Born to Die, Ocak 2012’de önemli bir öngörüde bulundu. Karışık eleştirilere rağmen Born to Die’nin piyasaya sürülmesi, LDR’nin Saturday Night Live’da 14 Ocak 2012’de görünmesini durdurmasından sonra bir aksilik yaşadı; Takılmanın sonunda Lana Del Rey’in profilini yükseltti ve yakında Born to Die, istikrarlı bir satıcı oldu. O Kasım ayında, LDR, Paradise EP’yi sekiz parça ve 33 dakikada yayınladı; aslında bir mini-LP idi; Cennetin Ölmek Üzere Ölmek Cennetini bastıran bazı basmalar – tek “Yolculuk” tarafından desteklendi, ABD’de onda kaydedildi.

2013 boyunca, çeşitli şarkılar ve videolar ortaya çıktı – Bunlar Leonard Cohen’in “Chelsea Hotel # 2” nin bir örneğini ve Lee Hazlewood’un “Yaz Şarapı” nın o zaman erkek arkadaşı Barrie-James O’Neill ile yaptığı bir cover’ı içeriyordu – Ancak yılın en büyük sürümü, Baz Luhrmann’ın The Great Gatsby uyarlaması için kaleme alınan “Young and Beautiful” adlı yeni şarkı oldu. Sonuç olarak, bu single Cedric Gervais’in “Summertime Sadness” adlı şarkısının “Summertime Sadness” in remiksini gölgesinde kaldı. Bu remix, şarkıyı Amerika’daki ilk Top Ten şarkısına dönüştürdü.

2013’ün sonunda Lana Del Rey, Tropico adlı kısa bir film çıkardı. , Aynı adı taşıyan bir EP eşlik etti. Disney’in Maleficent filmi “Once Upon a Dream” de Disney standardının kapağı da dahil olmak üzere bu bültenlerin tümü, ikinci albümü üzerinde çalışırken LDR’yi spot ışıkta tuttu. Lana Del Rey Ohio’nın blues rockçılarının lideri Dan Auerbach’ı Haziran Keynes’te Haziran 2011’de görülen 2. sınıf Ultraviolence’ın çoğunluğunu üretmek için kiraladı.

“West Coast”, “Shades of Cool”, ” Ultraviolence “ve” Brooklyn Baby ” Ultraviolence, Ölmek için Doğan’dan daha iyi bir başlangıç ​​kitlesi buldu: sadece değerlendirmeleri olumlu değil, aynı zamanda satışlar hem ABD’de hem de İngiltere’de bir numaraya çıkan albüyle oldu Ultraviolence doğum kadar büyük hit üretmedi. Tim Burton’un bir Oscar, Big Eyes için hazırladığı 2014 teklifi için şarkısını söyleyerek Lana Del Rey’in eleştirel itibarını yükseltme konusundaki kritik görevini yerine getirdi.

Luna Del Rey Ultraviolence’ten sonra vakit harcamadı. 2015 yılının ilk aylarında üçüncü tam uzunlukta bir albüm üzerinde çalıştı ve Courtney Love ile ortaklaşa baş vuran bir yaz 2015 turunu duyurdu. Lana Del Rey, yaz mevsimi yarası kapanırken Honeymoon’un Eylül ayı albümünü açıkladı ve “sonuncusu ile çok farklıydı ve ilk iki Cehenneme ve Ölmek İçin” adlı albüme benziyor. Talebinin albümü, “High by the Beach” ve “Terrence Loves You” adlı ilk iki single’ı tarafından ortaya çıkarıldı. Balayı, 18 Eylül 2015’te serbest bırakıldı.