Müslüm Gürses

Müslüm Gürses

59 yaşında hayatını kaybeden Türk aktör ve şarkıcı Muslum Gurses, gençleri, kırsal kesimdeki hayranlarından oluşan lejyonlarına Muslum Baba (Muslum Baba) olarak daha iyi tanınırlar; birçoğu konserlerinde kendilerini ustura bıçaklarıyla kesti.

Gurses, resmiyetin Batı yollarını kucaklamak için bilinçli olarak ortaya çıktığı Atatürk sonrası bir ülkede bir Doğu müzikal geleneğini çizdi. Sonuç olarak, 1981-82’de radyoda yasaklanan müziği, kayıtsız şartsız, kırsal kesimden büyük şehre taşındıktan sonra aşağılanmış hisseden gençlerin akoruna çarptı.

Melodrama tarzı baladları, bir baglama ya da sazın zingy tonlarını, geleneksel perküsyonun “kraterini” ve melezik vokallerin tepesinde sersemleten bir Mısır tarzı orkestrası içermekteydi. Genç izleyicilerinde birçok kişinin hissettiği acıyı ifade Gurses’e fanatik bir izleyici kazandırdı.

Batılı gözlere, tuhaf, kanlı bir ritüel ortaya çıkmıştı. Ancak 2007’de Türk caz piyanisti Ayşe Tütüncü, bunu şöyle açıkladı: “Eğer çok duygusalsanız, bedeninize bir şeyler yaparsınız. Şii Müslümanlar da bunu yapıyor. Düşünüyorlar: ‘Biz beraberiz. Ben Tanrı ile birlikteyim “ve zincirleri var ve kendilerini kırbaçlıyorlar. [Gurses’in hayranları] ‘Baba Muslum sahnede acı çektiğimi düşünüyor. Ve sonra kendimi Muslum için kestim. Kendime ona vereceğim. ”

Şehre taşınan küçük bir kasaba oğlu olan Güres’in duygusal bir çılgınlığı vardı: “Aynı köklü geçmişten gelen bu gençleri cesaretlendirmek için kendi içimde güç var” dedi.

Müslüm gürses ‘ in hayatı

Bir çiftçinin oğlu olan Muslum , 7 Mayıs 1953’te Türkiye’nin güneyinde Sanlurfa ilinin Halfeti ilçesi Fistikozlu köyünde doğdu.

Ailesinin maddi zorluklarla baş etmiş ve Muslum üç yaşındayken Adana şehrine göç etmişti. Oğlan olarak hem terzi hem de bir ayakkabıcıya asistan olarak çalıştı. Özel hayatı travmatik olurdu: kardeşi öldürüldü ve babası annesini öldürdü.

Muslum, yerel bir çay evinde çalışmaya başladıktan sonra 13 yaşında halka şarkı söylemeye başladı. Daha sonra yerel bir şarkı yarışması kazandı ve sahne adı olarak “Gurses” (yani “güçlü ses”) kabul etti. Sonunda Çukurova radyosunda yaşayan Türk türkülerinde 45’li yılların başında yaptığı bir iş teklif edildi. İlk singleı Emmioğlu / Ovada Taaa Basma 1968’de çıktı.

Ertesi yıl, İstanbul’da Palandöken etiketinde onu ünlü yapan şarkı Sevda Yüklü Kervanlar’ı kaydetti. Hit, Gurses’in 40 milyon albüm satması ve 40 filmde oynadığı film yıldızı olmaya devam edecek bir kariyer başlattı.

 

1980’de Malatya’da doğu-orta Türkiye’de bir konser sırasında aktrist Muhterem Nur ile sahneye çıktı.  Başlangıçta kavga etmesine rağmen yakında sevgilil haline geldi ve sonunda 1986’da evlendi.

İlk kez Doğu müziğine odaklanmasına rağmen, Gürler Batı müziğini, rock, ülke ve regga parçalarını kaydettirerek ve 2006 yılında önemli bir isabet elde ettiler. Bunların arasında tanınmış Batı pop şarkılarından oluşan bir albüm olan Ask Tesadufleri Sever (Love Likes Coincidences) Bob Dylan, David Bowie ve Björk’in yaptığı isabetler de dahil olmak üzere.

Muslum Güres, kalp bypass cerrahisini takiben yoğun bakıma alındı.

7 Mayıs 1953 doğumlu Muslum Gurses, 3 Mart 2013’te öldü