Sezen Aksu

 

Sezen Aksu

Sezen Aksu Anadolu’da romantik ve nostaljik Ege kıyılarında İzmir’de doğdu ve eğitim aldı. Okul yıllarında resim, müzik ve tiyatro dersleri aldı. Ege Üniversitesi’nde okurken şarkı sözleri de dahil olmak üzere ilk bestesini çıkardı. Bu ilk şarkı olan ‘Kaybolan Yıllar’ (Lost Years), binlerce kişinin yüreklerine dokunan ve profesyonel kariyerinin başlangıcını işaret eden bir hit oldu. Sezen Aksu, kendi müzik besteleyen ve icra eden ilk kadın Türk sanatçısı.

 

Türk Müziğindeki tanınmış uzmanlar ve öğretmenler tarafından çevrili geçmişi ve yetiştirilmesi, eserlerinde hayati bir önem kazandı. Her zaman herkese hitap eden ve çocukluğunun zengin ve renkli Anadolu kültürlerinden etkilendi ve esinlenen şarkı besteledi. Edebiyat, sinema, şiir ve tiyatro kalbine yakın kaldı.

Sezen Aksu neredeyse 30 yıldır özgürce aramızda dolaşıyor. İlk şarkı sözlerinde dahi, geniş ufuk ve açgözlülük duygularının keşfedicisi olacağına söz verdi. Sesinin yakıcı derinliklerinde, bizi baştan beri hissettirdi, uzun bir yolculuğun bizi beklediğini söyledi. Sözlerinin ötesinde, yoğunluğu olan sesi buydu. Pop sahnesinde tanıdık olmadığımıza dair gerçek bir özgüvenle gözlerimize bakıyordu. Şarkıları söylendiği gibi rahatsız edilmek istemeyen küçük savaşçıydı. Bu genç kız kafasına bir arka plan getirmişti. Ne istemediğini hep nasıl reddedeceğini biliyordu. Belki de, önce uzlaşmaz samimiyetine aşık olduk. O, bildiğimiz başka herhangi bir insan gibi değildi.

 

Sevgi sınırsız cömertliktir ;

Onların şarkılarında aşk ateşli bir isyan; Sevgi sınırsız cömertliktir. Sezen, şiir yazmaya devam ediyor. Sesinin benzersiz rengi, dinleyiciyi büyük aşklara, büyük fedakarlıklara ve büyük ayaklanmalara cezbeder. Savunmasız küçük bir kıza verilen hüzün ve içeri girmeye direnen bir kadının meydan okuması, sesine karışıyor. Bazen o sokakların romantik şairidir, bazen çevrenin yaramaz kızıdır. Sanki bize özgürlük mümkün olduğunu hatırlatıyor gibi. O, kendisini açık bir sıkıntı haline gelene kadar erdemli bir  dünyadan bahsediyor.

 

Onu dinlerken aynı hissettiğinin farkındayız; O da hepimizle aynı duygu yolundan geçti. Bazen bizi utandıran duygularının gücü, ‘daha iyi’ ve daha iyi bir müzik cezası ile inatla sürdürdüğü peşimizde ve her şeyden öteye, yol boyunca her koşulda kendiliğinden olma sadakatini kendine has hale getiriyor.

 

Sezen Aksu ‘nun yaptıkları

O En ünlü Türk şarkıcı / şarkı yazarıdır

O 30 yıldır kendi bestelerini besteliyor, yazıyor ve icra ediyor

O Hits ‘kıss kıss’ dahil olmak üzere 400’den fazla şarkı düzenledi

O 10 single ve 27 album çıktı

O Albümleri toplam 20 milyondan fazla sattı

O Sahnede 1500 kattan fazla canlı performans gerçekleştirdi

O Toplam 4 milyondan fazla kişiye canlı yayın yapılmaktadır.

Şarkıları 100 farklı sanatçı tarafından yapıldı

O 200 ödül sahibi